اینفوگرافی زیر به موضوع شکست‌ها و موفقیت‌ها در استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات می‌پردازد. در این اینفوگرافی ضمن این که با عمده دلایل شکست‌ استقرار‌ها آشنا می‌شوید به عناصری هم پرداخته شده که می‌تواند شانس رسیدن به موفقیت را در چنین پروژه‌هایی تا حد خیلی زیادی افزایش دهد.

 

 

ساختار موفقیت در استقرار نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

ساختار موفقیت در استقرار نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

ساختار موفقیت در استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات

اکثر پروژه‌های استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات شکست می‌خورند. دستیابی به ارقام واقعی کاری دشوار است و درصد‌های زیر ارقامی تخمینی است که از منابع معتبر در صنعت استخراج شده‌اند:

 • خروجی ۹۰ درصد از پروژه‌های استقرار نرم‌افزار‌ نت مطلوبیت نتایج پیش‌بینی‌شده را دارا نیستند. (منبع: Plant Engineering)

 • ۸۰ درصد از کاربران نرم‌افزار‌های نت از تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های موجود در سیستم نرم‌افزاری خود استفاده نمی‌کنند. (منبع: MRO Today)

 • ۷۴ درصد از همهٔ پروژه‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات شکست می‌خورند. (منبع: The Standish Group)

دلایل شکست؟

 • فقدان اهداف روشن و شـــفاف در کــــسب‌و‌کار
 • ناکارآمدی در مدیریت پـــروژه و  بـــــرنامه‌ریزی
 • عدم مقبولیت سیستم در میان کـــارمندان و کاربران
 • آموزش ناکافی کاربران و پشتیبانی ناقص از محصول
 • داده‌های خراب یا غــــــــــــــیرواقعی

عناصر حیاتی برای کسب موفقیت در استقرار نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات:

 • برنامهٔ مدون و متناسب: برخورداری از برنامهٔ ماه به ماه برای استقرار، انطباق و پذیرش و بهره‌برداری از سیستم نرم‌افزاری
 • تشکیل تیمی کارآمد برای استقرار: تشکیل تیمی مطمئن و قابل اتکا که اعضای آن در تمام مسیر استقرار همراه و مکمل یکدیگر باشند.
 • فناوری‌های کارآمد نرم‌افزار: پشتیبانی از تلفن‌های همراه | یکپارچه‌سازی آسان | نوآوری مستمر | مبتنی بر رایانش ابری

فروشندهٔ نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات باید:

آموزش و انتقال دانش

فروشندهٔ نرم‌افزار باید از همان ابتدای استقرار طرح مدونی از آموزش کاربران در اختیار شما قرار دهد و با توانمند‌سازی کاربران سازمان به شما مرحلهٔ انطباق سازمان خود با نرم‌افزار جدید را آسان‌تر کند.

بهره‌وری حداکثری داده‌ها

فروشندهٔ نرم‌افزار باید در بررسی و بهینه‌سازی KPI‌های کسب‌و‌کار کنار شما باشد، تا امکان استفادهٔ حداکثری از داده‌ها را برای شما فراهم آورد.

مدیریت پروژهٔ کارآمد

فروشنده باید برنامهٔ زمان‌بندی دقیق و کارآمدی برای پروژهٔ استقرار نرم‌افزار داشته باشد تا پیاده‌سازی با کم‌ترین مشکل به انجام برسد.

توسعهٔ مستمر

سیستم نرم‌افزاری شما باید همگام با توسعهٔ کسب‌و‌کار و صنعت شما رشد و توسعه یابد؛ و شرکت تامین‌کننده باید بستر‌ها و ارادهٔ لازم برای رفع نیاز‌های توسعه‌ای شما را داشته باشد.


با استقرار سیستم نت پگاه آفتاب و پایش وضعیت و ساعت کارکرد براساس استانداردهای جهانیِ نت، شاهد کاهش چشمگیر نرخ خرابی تجهیزاتِ حساس و در نهایت بهبود شاخص عملکرد پایایی در نیروگاه قم بودیم. مهندس منصور مهرآرا؛ مدیر دفتر برنامه‌ریزی نیروگاه قم (بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاهی صبا)


باوجود انبار‌های متعدد با گردش کار‌های متنوع و پیچیده در چندین نیروگاه استان، ماژول‌های نت پگاه آفتاب و انبار و تدارکات باعث کاهش زمان گردش کار و شفافیت در درخواست‌های مختلف شده است.مهندس بهرام لطفی‌نیا؛ مدیر فناوری اطلاعات مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی


نقشهٔ راه موفقیت در بهره‌برداری  نرم‌افزار نگهداری و تعمیرات

استقرار

هدف: همگام شدن با فناوری با ۱. دست به کار شدن ۲. تعیین اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) ۳. استقرار و آموزش

انطباق

هدف: بهره‌برداری با ۱. بررسی ماه به ماه یا هفتگی وضعیت انطباق و پذیرش نرم‌افزار ۲. تعیین بهر‌وش‌های مرحلهٔ انطباق  ۳.تدوین یک برنامهٔ عملیاتی برای افزایش

اثرگذاری

هدف: خلق ارزش تجاری با ۱. رهگیری و کنترل شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) ۲. بررسی و مطالعهٔ معیار‌های گزارش شده از میزان کارآیی نرم‌افزار ۳. بررسی و بهینه سازی شاخص‌های کلیدی عملکرد


نظر بدهید

1500 کاراکتر باقیمانده

تعداد نظرات0

خبرنامه پگاه آفتاب

برای دریافت جدیدترین مقالات و مطالب پایگاه دانش پگاه آفتاب ایمیل خود را وارد کنید.