راهکار هوشمندسازی کسب و کار

داده‌های خود را از سراسر سازمان جمع‌آوری کنید و بلادرنگ آن‌ها را در داشبورد‌های مدیریتی به نمایش بگذارید.
به همین سادگی است.

داده‌ها را به سرمایه‌های سازمانی تبدیل کنید

هوشمندسازی کسب‌و‌کار با پگاه آفتاب

راهکار هوش تجاری و داشبورد مدیریتی (که نمایش خروجی طراحی و اجرای راهکار هوشمندسازی کسب‌و‌کار است) پگاه آفتاب طراحی شده تا با جمع‌آوری و پالایش داده‌های ثبت‌ شده در سیستم‌های جامع سازمانی و دیگر نرم افزارهای مورد استفاده در سازمان، گزارش‌های مختلف و تصویرسازی داده‌‌های سازمان را برای شناسایی روندها ناپیدای سازمان عملیاتی سازد.

این راهکار شاخص‌‌های کلیدی عملکرد کسب و کار (KPIs) و شاخص‌های کلیدی نتایج (KRI) را در قالب داشبوردهای مختلف بنا به نیازهای مدیران سازمان در نقش‌های مختلف سازمانی از جمله مدیریت عامل، مدیران ارشد، مدیران میانی، راهبران و کاربران در بخش‌های مختلف از جمله منابع انسانی، مالی، تولید، اداری و … فراهم می‌آورد.

سیستم داشبورد مدیریتی (هوش تجاری) پگاه آفتاب صرفاً يك نرم‌افزار، یک گزارش‌ساز پيشرفته یا یک پروژه موقت نيست بلکه مجموعه‌ای از راهكارهای نرم‌افزاری و غير نرم‌افزاری است که رويكرد و ابزارهایی را برای مديريت انبوهی از داده‌های خام سازمان‌ها و قابل تحليل كردن آنها را مهیا می‌سازد تا در میان‌مدت و بلندمدت سازمان بتواند اطلاعات معنادار و دانش را از قلب داده‌هاي انبوه سازمان استخراج و استفاده کند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده یا برآمده از سیستم‌های یکپارچهٔ سازمانی هستند (به عنوان مثال از طریق سیستم ERP‌ نیروگاهی) و یا از راهکارهای نرم‌افزاری اختصاصی (مانند نرم افزار نگهداری و تعمیرات پگاه آفتاب) و یا داده‌هایی که از سیستم‌های دیگر سازمان قابل استخراج است و یا داده‌هایی که از فرایند‌های اختصاصی هر سازمان استخراج می‌شود (که برای دیجیتالی‌سازی این‌گونه فرایند‌ها که نرم‌افزارهای آماده‌ای برای آن‌ها موجود نیست ابزار برنامه‌ساز پگاه آفتاب، agileBPMS می‌تواند راهگشا باشد). هم‌چنین بخشی از این داده‌های در مجموعه‌های تولیدی و صنعتی ممکن است داده‌هایی باشد که از عملکرد ماشین‌آلات و تجهیزات استخراج شوند و یا به نوعی داده‌هایی هستند که در حوزهٔ اتوماسیون صنعتی می‌گنجند که عمدهٔ راهکار‌های هوشمنندسازی کسب‌و‌کار به این داده‌های صنعتی توجه نمی‌کنند؛ اما پگاه آفتاب با توجه به تجربهٔ فعالیت در حوزهٔ صنایع تجهیز‌محور در راهکار هوشمندسازی کسب‌و‌کار خود اهمیت فراوانی به این نوع از داده‌ها می‌دهد و قادر است اطلاعات تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی سازمان‌ها را در قالب داشبورد‌های مدیریتی و گزارش‌های کاربری کاملاً بصری در کنار سایر داده‌های حوزه‌‌های مالی، اداری، خدمات، پشتیبانی، منابع انسانی، فروش و غیره در اختیار مدیران صنعت و راهبران واحد‌های صنعتی قرار بدهد.

چرا استفاده از سیستم هوش تجاری اهمیت دارد؟

مدیران ارشد سازمان‌ها و شرکت‌ها احتمال موفقیت تصمیم‌های مبتنی بر داده را ۷۷ درصد بیشتر از حالت عادی می‌دانند. (Deloitte, 2019)

۷۷%

۶۰ تا ۷۳ درصد داده‌های سازمان‌ها تحلیل نشده‌اند. (Accenture 2020)

۷۳%

۵۴ درصد کسب‌و‌کار‌ها بهره‌گیری از یک سیستم هوش تجاری ابری را مولفه‌ای بسیار مهم در ابتکارات آتی سازمانی می‌دانند. (Dresner, 2020)​

۵۴%

۴۹ درصد از سازمان‌های صنعت تولید قصد افزایش سالانهٔ بودجهٔ مربوط به سیستم هوش تجاری خود را دارند. (Dresner)

۴۹%

لمس قدرت داده‌ها با خدمات هوش تجاری پگاه آفتاب

۳ دهه سابقه

پگاه آفتاب ۳ دهه سابقه در پیاده‌سازی پروژه‌های هوش تجاری در حوزه‌های مختلف مالی، اداری، پشتیبانی، نگهداری و تعمیرات و اتوماسیون صنعتی را داراست.

رویکرد فرایندی

رویکرد پگاه آفتاب در تمام پروژه‌های هوشمندسازی کسب‌و‌کار یک رویکرد فرایندی مبتنی بر سال‌ها تجربه در حوزهٔ توسعهٔ سیستم‌های فرایندی است.

تنوع ابزارهای پیاده‌سازی

ما محدود به ابزار خاصی نیستیم وبر اساس نیاز و خواستهٔ شما داشبورد‌های مدیریتی را با ابزارهای Tableau، Qlik, Power BI و ابزارهای متن بار دیگر پیاده خواهیم کرد.

پیاده‌سازی نیازهای خاص منظوره ​

با اتکا به دانش تیم هوش تجاری پگاه آفتاب آمادگی پیاده‌سازی نیازهای خاص‌منظوره سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف را دارا هستیم.

نمونه داشبورد‌های مدیریتی پیاده‌سازی شده

داشبوردهای مالی، حسابداری، نگهداری و تعمیرات، انبار و …

داشبورد اضافه‌کار

این داشبورد که بر اساس اطلاعات حضور و غیاب طراحی شده به ازای واحد‌های سازمانی و ساختار درختی و سلسله مراتبی سازمان، مجموع اضافه‌کار و میانگین اضافه‌کار هر واحد را بر اساس مبانی متفاوت اضافه‌کار (عادی، جایگزینی، شب‌کاری و ...) به نمایش می‌گذارد. این داشبورد این اجازه را می‌دهد تا مدیر وضعیت اضافه‌کار از سطح واحد‌ها تا اشخاص را با اولویت‌ها و دستورالعمل‌ها تطابق دهد و از انحرافات جلوگیری کند.

داشبورد آمار مصرف سوخت و انرژی

این داشبود بر اساس داده‌های استخراج‌شده از فرایند‌هایی است که توسط سازمان نیروگاه با استفاده از برنامه‌ساز فرایندی پگاه آفتاب پیاده‌سازی شده است. در این داشبورد مدیریتی داده‌های مربوط به آمار مصرف روزانهٔ سوخت و انرژی جمع‌بندی شده و در بازهای زمانی سالانه، ماهانه، هفتگی و روزانه به نمایش گذاشته می‌شود. کارکرد اصلی این داشبورد جلوگیری از تکرار جمع‌بندی اطلاعات است.

داشبورد موجودی بانک

وظیفه این داشبورد به حداقل رساندن پیچیدگی اخذ گزارش از دفاتر بانک، برای استخراج موجودی حساب‌های بانکی است تا به موجب آن مدیر مربوطه بدون نیاز به داشتن دسترسی به سیستم‌های حسابداری و یا استفاده از خروجی‌های استاندارد حسابداری، در لحظه از موجودی‌های حساب‌های مختلف خود نزد بانک‌های گوناگون اطلاع کسب کند؛ و با سطوح دسترسی قابل تعریف دسترسی به این اطلاعات را به سادگی تعریف کند.

داشبورد پوشش موجودی کالاهای انبار

این داشبورد با ترکیب طالاعات میانگین مصرف کالاها در یک سال گذشته و موجودی هر کدام از کالاها، موجودی آن کالا به ماه را به نمایش می‌گذارد و این اطلاعات را با داده‌های موجود در موتور کنترل موجودی و وضعیت درجه اهمیت کالا ترکیب کرده و گزارشی تحلیلی و مدیریتی برای تصمیم‌گیری در خصوص پیگیری خرید و یا شارژ اقلام حیاتی و اضطراری تهیه می‌کند.

داشبورد مالی

این داشبورد نسبت جاری، نسبت آنی، میزان بدهی‌های جاری به غیرجاری، میزان دارایی‌های جاری به غیر جاری، نمایش کل دارایی‌ها و بدهی به تفکیک انواع مختلف آن‌ها را با امکان تجزیه به پایین به نمایش می‌گذارد. کارکرد اصلی این داشبورد و گزارش‌ها که مخصوص مدیران رده میانی طراحی و اجرا شده است، بینش‌بخشی به آن‌ها در مورد درآمد‌ها و هزینه‌های سازمان است.

داشبورد شاخص‌های نگهداری و تعمیرات

در این داشبورد شاخص‌های شناخته‌شدهٔ نگهداری و تعمیرات اعم از MTTR، MTBF و Availibillity به نمایش درآمده است. مدیران نگهداشت با استفاده از این داشبورد می‌توانند میزان این شاخص‌ها را بر اساس اجزای فعالیت‌های نگهداشت مشاهده کنند و با مقایسه این شاخص‌ها در بازه‌های مختلف، عملکرد کلاس تجهیزات، واحد‌ها و فعالیت‌های نگهداشت را در سریع‌ترین زمان ممکن پایش کنند.

مراحل کلی طراحی و پیاده سازی سیستم

جایی برای نگرانی نیست! پگاه آفتاب در تمام طراحی و پیاده‌سازی و پشتیبانی سیستم داشبوردهای مدیریتی همراه شما خواهد بود.
ابتدا از تببین نیازها و شناسایی و بازطراحی فرایند‌های کسب‌و‌کار شما شروع خواهیم کرد و در ادامه با تعریف شاخص‌های کلیدی عملکرد دقیق و تجسم‌بخشی داده‌ها، داشبورد‌های سفارشی‌سازی‌شدهٔ بخش‌های مختلف کسب‌و‌کار شما پیاده‌سازی شده و به بهره‌برداری می‌رسد.
پس از پایان استقرار هم شما را تنها نخواهیم گذاشت و تیم پشتیبانی پگاه آفتاب آمادهٔ پاسخگویی به هر نیاز شما است.

۱ــ شناسایی منابع

گام نخست در طراحی یک داشبورد مدیریتی کارآمد شناسایی فرایند‌ها، تببین و بهینه‌سازی آن‌ها است. تیم فرایند پگاه آفتاب با تجربهٔ پیاده‌سازی مدیریت فرایند در ده‌ها سازمان ابتدا به سراغ فرایند‌های شما خواهند رفت تا هیچ مانعی در کار نباشد.

۲ــ تعریف KPI‌ها و KRI‌ها

شاخص‌های کلیدی عملکرد قلب تپندهٔ سیستم داشبورد مدیریتی هستند. KPI‌های صنعت و کسب‌و‌کار شما را با کمک متخصصان کسب‌و‌کار استخراج و یک منظر یکپارچه از داده‌ها که نمایشگر وضعیت کلی کسب‌و‌کار و بخش‌های مختلف آن باشد را ارائه می‌دهیم.

۳ــ تجسم‌بخشی به داده‌ها

با تجسم‌بخشی داده‌ها فرایند تبدیل داده‌ها و KPI‌ها به اطلاعاتی بصری آغاز می‌شود. فرایندی که پگاه آفتاب طی آن اطلاعات را در قالب نمودارها و فرمت‌های تصویری مختلف آماده می‌کند تا کاربر نهایی در یک نگاه به درک سریع و آسانی از اطلاعات مورد نیاز برسد.

۴ــ طراحی و پیاده‌سازی داشبورد

در نهایت داشبوردها پدیدار می‌شوند. داشبورد‌هایی که به مدیران قدرت می‌دهند تا هوش تجاری را درک کرده و از هوش تجاری برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر استفاده کنند. در این گام قادر خواهید بود در سریع‌ترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید.