سیستم نگهداری و تعمیرات

۱. برنامهٔ موثر و کارآمد برای نت پیشگیرانه

هدف غایی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) برنامه‌ریزی  و زمان‌مند‌ کردنِ بازرسی‌ها به منظور جلوگیری از پیشروی هر نقص کوچکی پیش از تبدیل آن به مشکلی برای هر یک از تجهیز‌ات است. هر نت پیشگیرانه کارآمدی با کاهش توقف‌های ناگهانی تجهیز باعث کاهش فعالیت‌های شما در نگهداری و تعمیرات واکنشی می‌شود. سیستم نگهداری و تعمیرات تضمین می‌کند که نت‌های با برنامه وقتی زمان انجام کارشان فرا رسیده باشد در انطباق کامل با دستور‌العمل‌ها و الزامات تولید‌کنندهٔ تجهیز آغاز به کار کنند. هم‌چنین پس از پیکربندی سیستم دستور‌کار‌هایِ مرتبط به نت با برنامه به سرعت و به سادگی و کاملاً بر اساس یک روال مشخص، بر اساس برنامه‌ای که به دقت توسط شما طراحی شده باشد و به همراه تمام اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل دستور‌کار  تکمیل خواهند شد.

۲. استاندارد‌سازی بهروش‌ها۱

نتیجهٔ استاندارد‌سازی فرایند‌های سازمانی افزایش کیفیت و قابلیت اطمینان، و کاهش تغییرات و هزینه‌ها است. به عنوان مثال استاندارد‌سازی فرایند‌های کاری به کمک چک‌لیست‌ها این اطمینان را به وجود می‌آورد که همهٔ نیروها همیشه یک کار مشخص را به روشی مشابه انجام می‌دهند. سیستم نگهداری و تعمیرات تضمین می‌کند که همهٔ نیروها بر روی یک سیستم یکسان متمرکز هستند، از رویه‌های مشابه و ثابتی بهره می‌برند، بهروش‌های مشابهی را دنبال می‌کنند و در کل فرایند‌های کاری محوله را با کم‌ترین مخاطره تکمیل می‌کنند.


بیشتر بخوانید: اینفوگرافی: ۱۰ دستاورد راهکار نگهداری و تعمیرات در انطباق با استاندارد‌ها


۳. دسترسی بی‌درنگ و فوری به اطلاعات

وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات در سازمان شما باعث می‌شود تا همیشه در جریان فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات خود قرار بگیرید. این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا رویه‌های کاری، خطای لاگ‌ها، دستورالعمل‌های استفاده، مجوز‌های انجام کار یا همان پرمیت‌ها، گواهینامه‌ها، عکس‌ها، نمودار‌ها و برنامه‌های زمانی را به رکورد دارایی متصل کنید. این موضوع به دسترسی آسان و سریع کاربران به اطلاعات مهمِ مورد نیاز خود منجر خواهد شد و تسریع در عیب‌یابی و کاوش در دستور‌کار‌ها را به دنبال دارد.

۴. دسترسی سریع به اطلاعات ارزشمندِ تاریخچه‌ای

اگر بخش مهمی از تاریخچهٔ هر تجهیز در طول چرخهٔ عمر آن، تنها در حافظهٔ تکنیسین‌های مربوطه ثبت شده باشد مدیریت آن تجهیز کار بسیار دشواری خواهد شد. به چه دلیل: چون ممکن است موقعیت شغلی آن نیروی متخصص تغییر پیدا کند و یا بازنشسته شود؛ و یا به سادگی و آن‌طور که ممکن است برای همه پیش آید، جزئیات مهمی را در به مرور زمان فراموش کند. بنابراین استفاده از سیستم نگهداری و تعمیرات برای جلوگیری از به وجود آمدن این خلاء اطلاعاتی امری ضروری است. در این صورت تکنسین‌ها و متخصصان با دسترسی سریع به سوابق دارایی‌ها و تجهیزات، دستور‌کار‌های قدیمی‌تر، اطلاعات تعمیراتی گذشته و تاریخچهٔ قطعات یدکی جایگزین‌شده، فرایند عیب‌یابی و رفع مشکل از تجهیز را به سادگی می‌توانند پیش ببرند.

۵. پایش و پیگیری بی‌دردسرِ هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات

سیستم نگهداری و تعمیرات در طول تکمیلِ دستور‌کار هر تجهیزی امکان رهگیری جزئیات هزینه‌‌ها اعم از هزینهٔ قطعاتِ یدکی، نیروی انسانی، هزینهٔ سرویسِ تجهیزات در طول زمان و دیگر هزینه‌های متفرقه‌ را فراهم می‌آورد. این کار سهولت در ساخت گزارش دربارهٔ‌ هزینه‌های صرف شده را در پی دارد و باعث می‌شود به صورت تفکیک شده بخش‌هایی که بودجه در آن‌ها صرف شده است را مشاهده کرده و با شناسایی بخش‌های هزینه‌زا تصمیم‌گیری دقیق‌تری دربارهٔ گزینه‌های مختلف پیش‌روی هر تجهیز، اعم از تعمیر یا تعویض آن، داشته باشید. همچنین با امکان فیلتر داده‌ها می‌توان هزینه‌های تعمیر و نگهداری واکنشی را با ‌هزینه‌های نگهداری و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده مقایسه کرد و اثربخشی استراتژی نگهداری و تعمیرات فعلی سازمان خود را با دیگر روش‌ها سنجید و متوجه شد که آیا می‌توان آن را بهبود داد؛ یا بهتر است به سراغ یک نوع استراتژی دیگری بروید.

‌‌‌‌‌نرم افزار نگهداری و تعمیرات پگاه آفتاب

‌‌‌‌نرم افزار نگهداری و تعمیرات پگاه آفتاب

۶. دسترسی بی‌درنگ به شاخص‌ها و گزارش‌های دقیقِ نگهداری و تعمیرات

با تحلیل خرابی‌ها، زمانِ توقف‌ها، میزان استفاده از منابع، و الگوی صرفِ هزینه‌ها در سیستم نگهداری و تعمیرات، می‌توانید تغییراتی را اجرا کنید که باعث ارزش‌افزایی یا کاهش ریسک شوند و نقاط ضعف سازمان شما در محدودهٔ نگهداری و تعمیرات را بهبود دهد. این داده‌ها همچنین نقاطی که نیاز به تمرکز بیشتری از سوی ما دارند را مشاهده‌پذیر‌تر می‌کنند که این خود می‌تواند به شناسایی مشکلات بغرنجِ تجهیزات، سنجیدینِ رویه‌های کاری خود با استاندارد‌های صنعت و شناسایی بهروش‌ها منجر شود.

۷. مدیریت موثر نگهداری و تعمیرات مبتنی بر وضعیت (CBM)

نت مبتنی بر وضعیت۲ (CBM) یکی از استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات است که از اطلاعات سلامت هر تجهیز و وضعیت فعلی آن برای تعیین زمان و نحوهٔ اقدامات نگهداشت آن تجهیز استفاده می‌کند. ترکیب توصیه‌های نگهداشت توسط سازندهٔ هر تجهیز با تاریخچهٔ تعمیراتی و اطلاعات عملکردی به دست آمده از آن از طریق سیستم نگهداری و تعمیرات این امکان را فراهم می‌کند که تصمیمات بهتری دربارهٔ فعالیت‌های بازرسی مورد نیاز و فواصل آن اتخاذ کنید.

۸.  اتوماسیون دستور‌کار‌ها

خیلی از سازمان‌ها فرایند کارآمدی برای روبرو شدن با دستور‌کار‌های سازمان خود ندارند. بسیاری از مدیران نگهداری و تعمیرات هنوز دستور‌کار‌های موظف خود را از طریق تلفن، یادداشت‌هایی روی میز خود و یا به صورت شفاهی دریافت می‌کنند. آن‌ها این انتظار را از خود دارند که به خاطر داشته باشند مشکل چه بوده، در کجا اتفاق افتاده، کدام سیستم درگیر آن است، و چه کسی دستور کار مربوط به آن را صادر کرده است.  سیستم نگهداری و تعمیرات می‌تواند با اتوماسیون این فرایند این اطمینان را ایجاد کند که موضوعی فراموش نمی‌شود و چیزی از قلم نمی‌افتد. این کار به کارکنان اجازه می‌دهد تا با ورود به حساب کاربری خود در سیستم CMMS به صورت مستقیم به دستور‌کار‌ها و صف فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات دسترسی داشته باشند.

با بروز شدن و ترتیبِ خودکار دستور‌کار‌ها در داخل سیستم نرم‌افزاری CMMS دیگر مدیران زمان خود را برای کنترل مدام کارکنان واحد نگهداری و تعمیرات و گوشزد کردن دستور‌کارهای آن‌ها هدر نمی‌دهند و بنابراین مدیران نگهداری و تعمیرات و تیم‌های آن‌ها می‌توانند بدون وقفه بر روی کار متمرکز شوند.


بیشتر بخوانید: نرم افزار نگهداری و تعمیرات ؛ امکانات و ویژگی‌ها


۹. اعمال کنترل بیش‌تر بر موجودی‌ها

با استفاده از CMMS، سازمان شما می‌تواند به صورت خودکار قطعات یدکی و تامین‌کنندگان این قطعات را ردیابی و موجودی هر قطعه را کنترل کرده و به این وسیله همیشه میزان موجودی را در حالت بهینه قرار دهد. اگر موجودی از کمینهٔ تعیین شده به سطح پایین‌تری رفت سیستم نرم‌افزاری هشدار‌های لازم را برای کاربران یا تامین‌کنندگان ارسال می‌کند تا آن‌ها فرایند سفارش مجدد قطعات را آغاز کنند.

۱۰. جلوگیری از ایجاد ضایعات و دوباره‌کاری

ایجاد ضایعات و دوباره‌کاری زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم‌های تولید از مدارِ عملکرد صحیح خود خارج شوند. اگر محصولی در یک دورهٔ نسبتاً طولانی دارای عیب باشد و برای برطرف کردن آن مدام نیاز به دوباره‌کاری و تقلای بیش از حد متخصصین باشد، شاید مجبور شوید آن محصول را از خط تولید خارج کنید. محصول معیوب ضایعات و دوباره‌کاری‌های بیشتری روی دستتان می‌گذارد و در نهایت باعث صرف انرژی بیش از حد و اتلاف منابع می‌شود. ساده‌ترین راه برای کاهش خرابی‌های اضطراری، بهره‌گیری از یک برنامهٔ نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بر روی یک سیستم CMMS و کنترل و پایش همهٔ عناصر مربوط به آن در داخل این سیستم نرم‌افزاری است.

۱۱. کاهش مصرف انرژی و تبدیل شدن به یک سازمان دوست‌دار محیط‌زیست

اگر ماشین‌ها و سیستم‌ها را به صورت بهره‌ور در تمام سازمان اداره کنید، انرژی کمتری را مصرف خواهند کرد. امروزه صنعت تولید ۳۵ درصد کل انرژی صرف شده در جهان را مصرف می‌کند. رشد تقاضای و کمبود منابع انرژی در آینده همهٔ انسان‌های روی کرهٔ زمین را تحت‌تاثیر خود قرار خواهد داد؛ پس منفعت عامه در این است که همه نسبت به صرفه‌جویی در انرژی از خود اشتیاق نشان دهند.  باور به نگهداری و تعمیرات مبتنی بر برنامه‌ریزی و آماده نگه داشتن سیستم‌ها برای شرایط جدیدِ حاکم بر جهان باعث می شود تجهیزات در حد امکان به صورت موثر کار کنند و اثر منفی تجهیزات و تاسیسات روی محیط زیست را محدود می‌کند.

پانوشت:

۱. بهروش معادل Best Practice است

۲. Condition-based maintenance

 

منبع


نظر بدهید

1500 کاراکتر باقیمانده

تعداد نظرات0

خبرنامه پگاه آفتاب

برای دریافت جدیدترین مقالات و مطالب پایگاه دانش پگاه آفتاب ایمیل خود را وارد کنید.