محاسبه مقدار سفارش اقتصادی کسب و کار شما می‌تواند به کاهش هزینه‌های نگهداری کالا و افزایش سود نهایی شما منجر شود. فرمول EOQ را در اینجا یاد بگیرید.

دانستن مقدار سفارش اقتصادی (EOQ) کسب و کارتان به شما کمک می‌کند تا نیازهای مشتریان را بهتر برآورده سازید.

مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ که مخفف Economic order quantity به تعداد ایده‌آل سفارشات یک شرکت اشاره دارد.

مقدار سفارش اقتصادی تعداد سفارشاتی است که کسب و کار شما می‌تواند با کمترین هزینه، مانند نگهداری موجودی (ذخیره‌سازی محصولات قبل از رسیدن به دست مشتریان)، به طور موفقیت آمیزی انجام دهد.

یک مثال از هزینه نگهداری موجودی، هزینه انبارداری است که پرداخت می‌کنید.

اگر شما کالا یمی‌فروشید، چه از طریق فروشگاه اینترنتی و چه از طریق یک فروشگاه فیزیکی، EOQ برای شما مهم خواهد بود.

چرا؟

زیرا اگر بتوانید EOQ کسب و کار خود را شناسایی کنید، می‌توانید هزینه‌های مربوط به خرید، نگهداری و تحویل موجودی را کاهش دهید.

برای مثال، می‌توانید از EOQ برای تعیین زمان مناسب برای سفارش موجودی بیشتر (همچنین به عنوان نقطه سفارش مجدد شناخته می‌شود) استفاده کنید.

این کار اگر به درستی انجام شود، شما به اندازه کافی موجودی خواهید داشت تا تقاضای مشتری را برآورده کنید؛ بدون اینکه کالایی داشته باشید که قابل فروش نباشد و باید آن را انبار کنید.

در ادامه، نحوه محاسبه EOQ برای کسب و کار‌ها را توضیح خواهیم داد و چند مثال برای نشان دادن فرمول EOQ در عمل ارائه می‌کنیم.

همچنین در مورد عواملی که در فرمول EOQ دخیل هستند و نحوه محاسبات بحث خواهیم کرد.

در نهایت، توضیح خواهیم داد که چگونه محاسبه EOQ می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش سود نهایی کمک کند.

 

خدمات راهکار مدیریت کالا و قطعات پگاه آفتاب

خدمات راهکار مدیریت کالا و قطعات پگاه آفتاب

 


نحوه محاسبه مقدار اقتصادی سفارش EOQ


برای محاسبهٔ EOQ فرمول مشخصی وجود دارد که صاحبان مشاغلی مانند شما می‌توانند از آن استفاده کنند.

مقدار EOQ  ثابت نیست زیرا برخی از عواملی که بر اساس آن محاسبه می‌شود، مانند تقاضای مشتری، ثابت نیستند.

برای مثال، اگر فروشگاه اینترنتی شما روی لوازم شنا تمرکز دارد، به احتمال زیاد در ماه‌های گرمتر، مانند اردیبهشت تا شهریور، تقاضای بیشتری از مشتریان را شاهد خواهید بود.

به طور مشابه، تقاضا ممکن است با تغییر کسب و کار شما تغییر کند.

ممکن است یک روز به عنوان یک فروشگاه آنلاین کوچک با تنها چند صد مشتری شروع کنید و روزی به یک غول خرده‌فروشی تجارت الکترونیک با میلیون‌ها مشتری تبدیل شوید (لازم به ذکر است که آمازون کار خود را با فروش تنها یک کتاب آغاز کرد).

مدل سفازش اقتصادی یا  EOQ را هم اکنون برای کسب و کار خود محاسبه کنید، اما به خاطر داشته باشید که بعدا باید دوباره این کار را انجام دهید. شما ممکن است EOQ را به صورت ماهانه، فصلی و سالانه یا بر اساس نقاط عطف فصلی خود محاسبه کنید.


بیشتر بخوانید: مدیریت موجودی دارایی و شرح ابزارها و فرایندهای آن


فرمول EOQ

در تصویر زیر می‌توانید فرمول کامل محاسبه‌ EOQ را مشاهده کنید. سپس به تک تک اجزای این فرمول می‌پردازیم.

 

فرمول مقدار سفارش اقتصادی EOQ

فرمول مقدار سفارش اقتصادی EOQ

 

مروری بر مفهوم هر بخش از فرمول:

۱. مولفهٔ S – هزینهٔ سفارش:

این مولفه به هزینه‌های راه‌اندازی (Setup Cost) (گاهی اوقات هزینه سفارش نامیده می‌شود) اشاره دارد. این مبلغی است که برای سفارش موجودی، شامل بسته‌بندی، جابجایی و حمل و نقل آن به محل کسب و کارتان برای توزیع به مشتریان، نیاز است.

۲. مولفهٔ D  – تقاضا:

این مولفه نشان‌دهنده تقاضا بر حسب واحد (Demands in unit) است. این مولفه فقط به تعداد واحدهایی از کالا که مشتریان سفارش می‌دهند اشاره دارد. معمولاً تقاضا بر حسب واحد در یک بازه زمانی مشخص، مانند ماه یا سال، تعیین می‌شود. در اکثر موارد، تقاضا بر حسب واحد به صورت سالانه محاسبه می‌شود (تعداد واحدهای محصولی که مشتریان شما در کل سال درخواست می‌کنند).

 

۳. مولفهٔ H – هزینه‌های نگهداری موجودی:

به هزینه‌های نگهداری موجودی (Holding Cost) اشاره دارد. این به معنای هزینه‌ای است که برای نگهداری موجودی صرف می‌شود. هزینه‌های نگهداری موجودی معمولاً به صورت سالانه برای هر واحد محاسبه می‌شود. بنابراین، هزینه نگهداری یک قطعه از موجودی برای کل سال چقدر خواهد بود؟ فرمول جداگانه‌ای برای محاسبه هزینه‌های نگهداری وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

برای بدست آوردن EOQ، دو برابر هزینه سفارش یا همان راه‌اندازی (S) را در تقاضا بر حسب واحد (D) ضرب کنید.

۲ x S x D

سپس، آن عدد را بر هزینه نگهداری (H) تقسیم کنید.

(S x 2 x D) / H

 

در مرحله نهایی جذر نتیجه را بگیرید.

√ of ((2 x S x D) / H )

در بخش بعدی با جزئیات بیشتر در مورد تک تک این اجزا و نحوه محاسبه آنها صحبت خواهیم کرد.

و بعد از دو مثال از فرمول EOQ، نحوه محاسبه هزینه نگهداری، تقاضای سالانه و هزینه راه‌اندازی را توضیح خواهیم داد.

 

اجزای فرمول مقدار سفارش اقتصادی - EOQ

اجزای فرمول مقدار سفارش اقتصادی – EOQ

 

مثالی از محاسبهٔ EOQ  مقدار سفارش اقتصادی

فرض کنید یک کسب و کار کوچک فروش کلاه بافتنی دارید. کسب و کار شما به تازگی افتتاح شده است، بنابراین مشتری زیادی ندارید. تقاضای شما بر حسب واحد (D) برای یک سال را ۱۰۰ عدد تخمین می‌زنید.

کلاه‌ها را به صورت عمده از یک عمده‌فروش آنلاین سفارش می‌دهید. بسته‌بندی، تحویل و جابجایی موجودی برای ۱۰۰ عدد کلاه برای شما ۵۰۰ دلار هزینه دارد. بنابراین، هزینه کل برای هر کلاه ۵ دلار است.

هزینه سفارش یا راه‌اندازی (S) شما ۵ دلار است.

از آنجایی که به تازگی شروع به کار کرده‌اید، موجودی زیادی انبار نکرده‌اید زیرا می‌خواهید ابتدا میزان تقاضای مشتریان را بسنجید.

شما یک واحد انباری کوچک را به مبلغ ۱۰ دلار در ماه اجاره کرده‌اید که در مجموع برای کل سال ۱۲۰ دلار می‌شود. این فضا برای نگهداری کلاه‌های شما کافی است.

این واحد انباری ظرفیت نگهداری ۱۰۰ کلاه را دارد، بنابراین هزینه سالانه نگهداری یک کلاه ۱۲ دلار است (به یاد داشته باشید که H به صورت سالانه برای هر واحد محاسبه می‌شود).

مرحله اول: ضرب ۲ x S x D:

۲ x 5 x 100 = 1,000

مرحله دوم: تقسیم نتیجه به هزینهٔ نگهداری یا H:

در مرحله بعد، نتیجه مرحله اول (۱,۰۰۰) را بر H (هزینه نگهداری) که ۱۲ دلار در هر واحد در سال است، تقسیم می‌کنیم:

۸۳٫۳۳ = ۱۲ / ۱۰۰۰

مرحله سوم: محاسبه جذر نتیجه:

√ ۸۳٫۳۳ = ۹٫۱۳

نتیجه:

با توجه به محاسبات انجام شده، EOQ (میزان سفارش اقتصادی) برای این کسب و کار حدود ۹.۱۳ واحد است.

 

توضیح:

مقدار EOQ برای این محصول (در این مثال، کلاه) معادل ۹٫۱۳ واحد است. این به این معنی است که تعداد ایده‌آل سفارش برای برآورده کردن تقاضای مشتری و در عین حال به حداقل رساندن هزینه‌های عملیاتی، ۹.۱۳ عدد کلاه است.

همچنین به این معنی است که اگر تعداد کلاه‌های موجودی شما کمتر از ۹.۱۳ عدد باشد، زمان آن رسیده که کلاه‌های بیشتری سفارش دهید!

(یا از آنجایی که نمی‌توانید دقیقاً ۹.۱۳ کلاه داشته باشید، فرض کنیم زمانی که تعداد کلاه‌های موجودی شما به کمتر از ۱۰ عدد رسید، زمان آن است که دوباره انبار خود را پر کنید.)


اجزای تشکیل دهنده‌ٔ فرمول EOQ


همانطور که در مثال‌ محاسبه‌ مقدار سفارش اقتصادی EOQ در بالا ذکر کردیم، به سه مؤلفه‌ٔ کلیدی فرمول مدل سفارش اقتصادی اشاره شد:

  • تقاضا بر حسب واحد (D): که نشان‌دهنده‌ تعداد کل واحدهایی است که مشتریان در یک دوره زمانی مشخص، مانند یک سال، سفارش می‌دهند.
  • هزینه راه‌اندازی یا سفارش (S): این کل هزینه‌ مربوط به ثبت یک سفارش و آماده‌سازی آن برای تحویل به شما است. این هزینه شامل مواردی مانند بسته‌بندی، جابجایی و حمل و نقل می‌شود.
  • هزینه نگهداری (H): این هزینه‌ مرتبط با نگه‌داری موجودی در انبار برای یک دوره‌ٔ زمانی مشخص، معمولاً یک سال، است. این هزینه می‌تواند شامل مواردی مانند اجاره انبار، بیمه، استهلاک و غیره باشد.

این مولفه‌ها در مورد حداقل مقدار سفارش (MOQ) نیز کاربرد دارد. در ادامه، نحوه تعیین این اعداد را توضیح خواهیم داد که شما برای محاسبه‌ی EOQ به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

نحوه‌ٔ محاسبه‌ٔ هزینه نگهداری (H)

هزینه‌های نگهداری، به مبلغی گفته می‌شود که برای انبار کردن موجودی صرف می‌کنید. این هزینه به صورت سالانه و برای هر واحد محاسبه می‌شود.

برای محاسبه‌ٔ هزینه‌های نگهداری از این فرمول استفاده کنید:

هزینه‌های انبارداری + دستمزد کارکنان + هزینه‌های فرصت + هزینه‌های استهلاک

÷

ارزش کل موجودی سالانه

=

هزینه نگهداری (H)

فرمول محاسبه‌ٔ هزینه نگهداری شامل چند بخش است که در ادامه به توضیح تک تک آن‌ها می‌پردازیم:

  • هزینه‌های انبارداری: این هزینه‌ها شامل مواردی مانند اجاره انبار یا هزینه‌های مربوط به واحدهای انباری است.
  • دستمزد کارکنان: این بخش به حقوق کارمندانی اشاره دارد که در انبار یا واحدهای انباری شما مشغول به کار هستند.
  • هزینه‌های فرصت: هزینه‌های فرصت به منافع بالقوه‌ای اشاره دارد که کسب و کار شما با انتخاب A به جای B از دست می‌دهد (مانند یک فرصت از دست رفته). به عنوان مثال، اگر موجودی خود را به میزان ۵۰۰ دلار افزایش دهید (گزینه A)، ۵۰۰ دلار کمتر برای تأمین هزینه‌های عملیاتی (مانند تجهیزات تولید، اجاره تأسیسات تولیدی و مواد اولیه برای تولید کالا) در اختیار خواهید داشت. از طرف دیگر، اگر موجودی خود را افزایش ندهید (گزینه B)، آن ۵۰۰ دلار را می‌توانید برای هزینه‌های عملیاتی اختصاص دهید.
  •  هزینه‌های استهلاک: هزینه‌های استهلاک به میزان کاهش ارزش یک قطعه از موجودی در طول زمان اشاره دارد. این مورد ممکن است در مورد محصولات فنی مانند ماشین‌آلات صدق کند که با استفاده مکرر می‌توانند فرسوده و خراب شوند.
  • ارزش کل موجودی: ارزش کل موجودی به ارزش کلی (از نظر پولی) موجودی شما اشاره دارد.

نحوه‌ٔ محاسبه‌ٔ تقاضای سالانه  (D)

تقاضای سالانه به تعداد سفارش‌هایی گفته می‌شود که در یک سال مشخص از مشتریان دریافت می‌کنید. ساده‌ترین راه برای فهمیدن این موضوع، استفاده از پیش‌بینی تقاضا است. پیش‌بینی تقاضا فرایندی است که با بررسی داده‌های تاریخی، روندهای آتی را پیش‌بینی می‌کند.

برای تخمین تقاضای سالانه خود، می‌توانید بررسی کنید که سال گذشته چند سفارش دریافت کرده‌اید.

اما اگر کسب و کار شما به تازگی راه‌اندازی شده است و داده‌های تاریخی ندارد، چه باید کرد؟

نرم‌افزارهایی وجود دارند که به جای اینکه بر اساس خود محصول تقاضا را پیشبینی کنند، این کار را بر اساس ویژگی‌های آن محصول انجام می‌دهند.

نحوه‌ٔ محاسبه‌ٔ هزینه راه‌اندازی  (S)

هزینه‌های راه‌اندازی (یا هزینه‌های سفارش) به فرایند سفارش موجودی مرتبط هستند. این هزینه‌ها می‌توانند شامل بسته‌بندی، حمل و نقل و تحویل شوند.

به عنوان مثال، اگر شما موجودی را از عرضه‌کنندگانی مانند دیجیکالا یا بازار بزرگ تهران سفارش دهید، به احتمال زیاد هزینه حمل و نقل را پرداخت خواهید کرد.

همچنین باید به هزینه‌های جابجایی فکر کنید. برای نمونه، اگر کارگرانی در انبار دارید که به دریافت و پردازش موجودی ورودی اختصاص داده شده‌اند، باید حقوق یا دستمزد آن‌ها را پرداخت کنید.


عوامل مؤثر بر مقدار سفارش اقتصادی  EOQ


با وجود استفاده از یک فرمول واحد در محاسبه‌ EOQ ممکن است تحت شرایط مختلفی به نتایج متفاوتی برسیم. این موضوع نشان می‌دهد که مقدار سفارش اقتصادی  یا EOQ می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد.

بدیهی است که هزینه‌های نگهداری، هزینه‌های راه‌اندازی و تقاضا، مستقیماً بر EOQ تأثیر می‌گذارند.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

۱. نقطه سفارش مجدد (Reorder Point)

سفارش مجدد یا RP زمانی است که شما نیاز به ثبت سفارش مجدد موجودی برای پر کردن انبار خود دارید.

دانستن نقطه سفارش مجدد یا ROP می‌تواند به کاهش ریسک اتمام موجودی (stockout) کمک کند، یعنی زمانی که به اندازه کافی موجودی برای برآورده کردن سفارش مشتری در دست ندارید.

اتمام موجودی می‌تواند منجر به ایجاد سفارشات معوق (backorder) شود؛ وضعیتی که در آن مشتری کالایی را سفارش می‌دهد که در انبار موجود نیست.

همانطور که در مثال کلاه دیدیم، EOQ  یا مقدار سفارش اقتصادی و ROP یا نقطه سفارش مجدد با هم مرتبط هستند.

با این حال، ممکن است بخواهید نقطه سفارش مجدد خود را تغییر دهید، به ویژه زمانی که انتظار تقاضای بیشتری از مشتری دارید (مثلاً به دلیل تقاضای فصلی).

۲. زمان تأمین سفارش  (Purchase Order Lead Time)

زمان تأمین سفارش، مدت زمانی است که از ثبت سفارش موجودی (مثلاً برای یک عمده‌فروش) تا تحویل آن به کسب و کار شما می‌گذرد.

هر زمان که صحبت از مدیریت موجودی و معیارهای زنجیره تأمین – از جمله EOQ – به میان می‌آید، اندیشیدن در مورد زمان تأمین سفارش بسیار مهم می‌شود.

شما نمی‌توانید فرض کنید که موجودی جدید بلافاصله پس از سفارش به دستتان می‌رسد و باید زمان حمل و نقل را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، زمان تحویل این لباس‌ها در سایت AliExpress را بررسی کنید. اگر در تاریخ ۹ دسامبر سفارش دهید، می‌توانید آن را تا ۱۱ فوریه تحویل بگیرید (تصویر پایین را ببینید).

زمان تحویل لباس در سایت علی‌بابا

زمان تحویل لباس در سایت علی‌بابا

البته گزینه‌های حمل‌ونقل سریع‌تر هم وجود دارند، اما هزینه آن‌ها بسیار بیشتر است (و البته آنقدرها هم سریع نیستند). برای مثال، شما ممکن است مجبور شوید هزینه اضافی پرداخت کنید تا بتوانید لباس‌ها را تا ۲۴ دسامبر دریافت کنید.

 

۳. هزینه خرید هر واحد (Purchase Cost Per Unit)

فرمول EOQ فرض می‌کند که شما برای هر واحد موجودی، همیشه مبلغ ثابتی پرداخت می‌کنید.

به صورت تئوری، هزینه به ازای هر واحد نباید با گذشت زمان تغییر کند. با این حال، عوامل خارجی مانند افزایش هزینه مواد اولیه، افزایش هزینه‌های تولید (مانند هزینه نیروی کار) و تورم می‌توانند بر قیمت خرید هر واحد تأثیر بگذارند.

برای مثال، در سال ۲۰۲۲، تولیدکنندگان به دلیل تورم با افزایش هزینه‌های تولید مواجه شدند که منجر به افزایش قیمت مواد اولیه‌ای شد که برای ساخت محصولات خود استفاده می‌کردند.

قیمت حمل و نقل نیز به دلیل تقاضای زیاد بدون ظرفیت کافی برای برآورده کردن آن، در حال افزایش است.

علاوه بر این، مسائل مرتبطی که منجر به افزایش تقاضا و افزایش قیمت می‌شود را هم باید در نظر گرفت.


چالش‌های محاسبه‌ٔ دقیق مقدار سفارش اقتصادی  EOQ


آشنایی با EOQ می‌تواند مفید باشد، اما این فرمول بدون نقص نیست. در محاسبه‌ٔ EOQ با برخی چالش‌ها روبرو هستیم، از جمله:

۱. فقدان داده یا وجود داده‌های بی‌کیفیت

تخمین عوامل مؤثر بر مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ (مانند تقاضا) در صورتی که کسب و کار شما به تازگی راه‌اندازی شده باشد، می‌تواند دشوار باشد.

مشکلات داده‌ای همچنین می‌تواند به دلیل سیستم‌های مدیریت موجودی قدیمی یا داده‌های نادرست (مانند کاهش موجودی، زمانی که مقدار موجودی ثبت شده با مقدار واقعی موجودی مطابقت ندارد) رخ دهد.

۲. تغییر تقاضا

فرمول EOQ بر این فرض استوار است که تقاضا ثابت است. اما تقاضای مشتری ثابت نیست. برای مثال، فصلی بودن و همچنین ترندها می‌توانند در این امر نقش داشته باشند.

به عنوان مثال، یک ویدیوی آنلاین پرطرفدار در مورد استفاده از یک محصول می‌تواند باعث افزایش تقاضا برای آن شود.

در سال ۲۰۲۲، لباس بلندی با بیش از ۱۱۰ میلیون بازدید در تیک‌تاک به صورت عظیمی مورد بازدید قرار گرفت و محبوب شد.

فرایند محاسبه‌ی EOQ با یک فرمول ریاضی مشخص انجام می‌شود و این فرمول نمی‌تواند سناریوهای دنیای واقعی مانند تغییر تقاضا را در نظر بگیرد. تحقیقات بازار می‌تواند به شما در ردیابی ترندها کمک کند.

۳. کمبود موجودی (Inventory Shortages)

برخی از صاحبان کسب و کار در هنگام تخمین تقاضا محتاطانه عمل می‌کنند که می‌تواند منجر به مقدار سفارش اقتصادی (EOQ) پایین شود.

آن‌ها ممکن است نگران این باشند که در نهایت بیش از مقدار قابل فروش، موجودی داشته باشند، به خصوص اگر کسب و کار جدیدی باشند و پایه‌ی مشتری بزرگی نداشته باشند.

این موضوع می‌تواند منجر به اتمام موجودی (stockout) شود، یعنی وضعیتی که به دلیل نداشتن حد کافی موجودی، نمی‌توانید سفارشات مشتریان را برآورده کنید.

از طرف دیگر، برخی از صاحبان کسب و کار تقاضا را بیش از حد برآورد می‌کنند و در نهایت با موجودی اضافی از محصول مواجه می‌شوند که منجر به پرداخت هزینه‌های اضافی انبارداری می‌شود.

۴. رشد کسب و کار

رشد کسب و کار، خبر خوبی است. با این حال، به این معنی است که شما باید به طور منظم و شاید حتی بیشتر از آنچه دوست دارید، مقدار سفارش اقتصادی (EOQ) خود را مجدداً محاسبه کنید.

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ متغیر است زیرا عواملی که آن را تعیین می‌کنند، مانند تقاضا، در حال تغییر هستند.

اگر کسب و کار شما در حال رشد است و تقاضای مشتری در حال افزایش است، به احتمال زیاد برای پاسخگویی به این تقاضا به موجودی بیشتری نیاز خواهید داشت.

و اگر محصولی عمومی و پرفروش دارید، شاید نیاز داشته باشید که حتی به طور منظم‌تری (مثلاً هر هفته به جای هر ماه) مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ خود را محاسبه کنید.

اگر برای حفظ عملیات و پاسخگویی به تقاضا با مشکل مواجه هستید، می‌توانید برای کمک به توسعه‌ی کسب و کار خود، به استفاده از یک مرکز توزیع  نیز فکر کنید.


مقدار سفارش اقتصادی – EOQ –  و صرفه‌جویی در هزینه‌ها


محاسبه‌ٔ مقدار سفارش اقتصادی (EOQ) قطعاً نیازمند تلاش است. با این حال، این کار مزایای عالی برای کسب و کار شما دارد که برخی از آن‌ها حتی می‌توانند سود خالص شما را افزایش دهند.

در ادامه به چگونگی کمک EOQ به کسب‌و‌کار شما می‌پردازیم:

۱. کاهش هزینه‌های نگهداری موجودی

نگهداری از موجودی اضافی که نمی‌فروشید، به معنی پرداخت هزینه بیشتر برای انبارداری است. اگر مقدار سفارش اقتصادی (EOQ) خود را بدانید، می‌توانید ریسک نگهداری از کالای اضافی را کاهش دهید.

همچنین می‌توانید از سفارش‌های مجدد مداوم که منجر به افزایش هزینه‌های حمل و نقل و تحویل می‌شوند، اجتناب کنید.

به عنوان مثال، اگر هر بار که موجودی شما کم می‌شود، به جای استفاده از یک عدد مشخص مانند EOQ، سفارش مجدد ثبت کنید، ممکن است مقدار مورد نیاز خود را دست کم بگیرید. ثبت چندین سفارش نزدیک به هم به جای سفارش‌های بزرگ‌تر با فاصله زمانی بیشتر، باعث اتلاف وقت و هزینه می‌شود.

علاوه بر این، سفارش عمده‌ٔ موجودی می‌تواند ارزان‌تر تمام شود و موفق شوید تخفیف‌هایی بگیرید.

۲. کاهش خطر اتمام موجودی

نگهداری از مقدار زیادی موجودی به دلیل هزینه‌های بالای انبارداری ایده آل نیست. اگر انبار فعلی شما فضای کافی ندارد، برای نگهداری تمام اقلام خود باید فضای انبارداری اضافی اجاره کنید.  داشتن مقدار زیادی از یک محصول، می‌تواند ناخوشایند باشد. اما در عین حال، شما باید به اندازه‌ٔ کافی موجودی داشته باشید تا بتوانید سفارشات مشتریان را برآورده کنید.

با دانستن مقدار سفارش اقتصادی  EOQ، خطر کمبود موجودی که منجر به اتمام موجودی (stockout) می‌شود را کاهش می‌دهید. اتمام موجودی یک مشکل بزرگ است زیرا باعث تأخیر در سفارشات مشتری (و در نتیجه نارضایتی مشتریان) می‌شود.

اگر اقلام مورد نظر خود را به صورت عمده از یک عمده‌فروش سفارش می‌دهید، زمان تأخیر می‌تواند قابل توجه باشد.


بیشتر بخوانید: آنالیز ABC و مدیریت موجودی


۳.  مدیریت بهتر جریان نقدینگی

جریان نقدینگی به گردش ورودی و خروجی پول در کسب و کار شما اشاره دارد. همواره باید به اندازه‌ی کافی وجه نقد در دست داشته باشید تا هزینه‌های عملیاتی (مانند برآورده کردن سفارشات مشتری و پرداخت دستمزد کارکنان) را پوشش دهید.

مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ می‌تواند به شما کمک کند کنترل بیشتری روی میزان سرمایه‌ٔ شرکت که در موجودی انباشته شده است، داشته باشید.

به عنوان مثال، با بهینه‌سازی سطوح موجودی، از پرداخت هزینه اضافی برای انبارداری اقلام ناخواسته به دلیل انبارداری بیش از حد (سفارش بیش از حد نیاز) اجتناب می‌کنید.

۴. بهبود بهره‌وری

سازماندهی، ردیابی و انبارداری موجودی پیچیده است. شما نه تنها باید موجودی را بر اساس نوع طبقه‌بندی کنید، بلکه باید اطمینان حاصل کنید که در زمان و مکان مورد نیاز به راحتی در دسترس باشد.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند کنترل موجودی را بهبود بخشد، روش FIFO است. در این روش، اقلامی که به سرعت به فروش می‌رسند را در قسمت جلوی انبار، جایی که به راحتی قابل دسترسی است، انبار می‌کنید و اقلامی را که به کندی به فروش می‌رسند، در قسمت پشتی انبار قرار می‌دهید.

همچنین باید موجودی را ردیابی کنید و اطمینان حاصل کنید که در هر زمان می‌دانید کجاست تا خطر گم شدن آن را به حداقل برسانید.

علاوه بر این، شما باید مقدار مناسب موجودی در انبار داشته باشید بدون اینکه آنقدر زیاد باشد که مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای فضای انبار شوید.

اینجاست که EOQ وارد میدان می‌شود.

با مقدار سفارش اقتصادی یا EOQ، از داده‌های مبتنی بر واقعیت برای تعیین میزان موجودی مورد نیاز خود استفاده خواهید کرد. همانطور که گفته شد، این کار می‌تواند خطر اتمام موجودی را که باعث می‌شود برای یافتن موجودی تلاش کنید (و احتمالاً هزینه بیشتری برای تحویل بپردازید) را کاهش دهد.

عملیات زمانی کارآمدتر است که موجودی در دسترس باشد و مجبور نباشید در آخرین لحظه سفارش بیشتری ثبت کنید. همچنین پردازش سفارشات با موجودی در انبار، سریع‌تر انجام می‌شود.


نظر بدهید

1500 کاراکتر باقیمانده

تعداد نظرات0

خبرنامه پگاه آفتاب

برای دریافت جدیدترین مقالات و مطالب پایگاه دانش پگاه آفتاب ایمیل خود را وارد کنید.